Z tego co wiem jest niemało osób, które nie potrafią palić w kominku. Rzeczywiście – bez odpowiedniego przygotowania nie jest prosto. Aczkolwiek jest jedynie parę zasad, których poznanie wystarczy do dobrego, efektywnego palenia. Poniżej odnajdziesz informacje o tym, jak odpowiednio palić w kominku. Toteż co powinieneś wiedzieć? Faktycznie – niedopuszczalne jest to, by tracisz dużo pieniędzy wyłącznie dlatego, że nie zdajesz sobie sprawę jak palić w kominku.

Najważniejsze jest to, by zawsze w palenisku była należycie wysoka temperatura i odpowiednia ilość powietrza do spalania. Ogromnie istotne jest dlatego rozpalanie, palenie właściwe oraz wyżarzanie. Przy rozpalaniu dopływ powietrza powinien być maksymalnie otwarty, przy paleniu właściwym powinno się stopniowo przymykać dopływ. Techniki wyżarzania są różne, nagminnie zaleca się zamknięcie dopływu na około 90%. Lecz przez ostatnią godzinę należy otworzyć dopływ na maksimum.

A więc widać, że bardzo ważne jest dobrane dozowanie powietrza do spalania. Nie jest to łatwe, trzeba być wyposażonym w po prostu wprawę. Nie zapomnij że zbyt mało powietrza będzie skutkowało zbyt małą temperaturą spalania, a zbyt duża ilość powietrza narazi cię na wielkie straty ciepła. Na szczęście obecnie są dostępne i ogromnie popularne elektroniczne sterowniki – ich zadaniem jest optymalne sterowanie dopływem powietrza. Rozwiązania takie są nadzwyczaj przyciągające no i co ważne niesłychanie funkcjonalne. Jak najbardziej cena takiego kominka jest nieco większa, ale z tego tytułu corocznie masz możliwość liczyć zyski. Tego rodzaju kominki mają sprawność ponad 80%!

Niezmiernie istotne jest także samo przygotowanie paliwa. Choćby drewno o zbyt dużej wilgotności nie będzie się dobrze paliło. Ważne także aby przygotować sobie przynajmniej kilka grubości drewna. Najlepsze: kominki narożne, kominki powietrzne, kominki żeliwne, ogrzewanie kominkiem, kominki z płaszczem wodnym, kominki na pelet, biokominki.