Kotły 5 klasy to urządzenia najnowszej generacji, znacznie przewyższające poprzednie generacje kotłów pod względem komfortu obsługi, ekonomii, ekologii (emisja szkodliwych związków do środowiska obniżona nawet do 92%) oraz samej jakości wykonania. Piece 5 klasy należy wybierać pod kątem paliwa (drewno, węgiel, pellet, eko-groszek, olej), warto jednak zwrócić uwagę na inne aspekty specyfikacji technicznej urządzenia, np. panel sterowania lub czy dany piec posiada podajnik, czy nie. Kocioł 5 klasy to idealna propozycja dla wszystkich poszukujących taniego, wygodnego i przyjaznego środowisku systemu ogrzewania. Warto pamiętać, iż wiele kotłów 5 klasy, spełniających restrykcyjne wytyczne, objętych jest programem dofinansowania, co stanowić może dodatkową zachętę do ich instalacji.
Nowoczesne kotły 5 klasy na drewno to często kotły zgazowujące – przykładem może być model Sigma o mocy 23,7 lub 30 Kw. Piece te pozwalają na niezwykle ekologiczne ogrzewanie i są rekomendowane w miejscach borykających się zanieczyszczeniem powietrza. Drewno spalane jest metodą pirolizy, dzięki której w pełni wykorzystywana jest zawarta w paliwie energia. Wspomniany model Sigma posiada także największą w swojej klasie komorę załadowczą na 50 cm szczapy drewna (ułatwia to załadunek paliwa i wydłuża czas spalania – wystarczy załadować drewno lub brykiet raz na 24h). Działaniem tego pieca 5 klasy na drewno kieruje nowoczesny i niezawodny sterownik.
Inną ciekawą propozycją jest kocioł 5 klasy na drewno ATMOS DC18S – również wysoce ekologiczny i objęty dotacją z Państwowego Funduszu Ochrony Środowiska. W tym modelu, aby do minimum ograniczyć emisję szkodliwych związków, wykorzystane zostało odwrócone spalanie, wstępnie nagrzane powietrze do spalania oraz ceramiczna komora spalania. Tutaj również producent oferuje dość spory zasobnik na drewno przy zachowaniu relatywnie niewielkich rozmiarów kotła, co ponownie przekłada się na jego praktyczność i możliwość instalacji nawet w mniejszych pomieszczeniach.
Dobrym wyborem może także okazać się piec 5 klasy na drewno i węgiel. Tutaj ciekawą propozycję stanowią kotły ATMOS (modele AC25S AC35S AC45S o mocy od 26 do 45 kW). W tych modelach możliwe jest zarówno oddzielne spalanie drewna i węgla kamiennego, jak i jednoczesne zastosowanie tych paliw, co ma dodatkowe atuty praktyczne. Kotły 5 klasy ATMOS wykorzystują zasadę generatorowego zgazowania z udziałem wentylatora wyciągowego, który wyciąga spaliny z kotła. Co ważne, ten model pieca, nawet w swojej podstawowej konfiguracji, posiada spiralę chłodzącą, która nie dopuszcza do przegrzewania urządzenia oraz termostat spalinowy, służący do dezaktywacji wentylatora wyciągowego po wypaleniu się paliwa. Kocioł może również pracować z obniżoną wydajnością bez wentylatora – jest to opcja awaryjna, umożliwiająca działanie pieca w przypadku braku prądu.
Oferta kotłów 5 klasy jest dość szeroka i znajdziemy niej także bardziej rozbudowane piece czy też modele przeznaczone do łączonego spalania innych paliw (np. modele ATMOS DC18SPL, DC25SPL czy też DC32SPL na drewno, olej i pellet). Bez względu na wybór paliwa, kotły 5 klasy są ekonomiczną i przyjazną naturze opcją, godną rozważenia w budownictwie jednorodzinnym i nie tylko.