Nagrzewnice olejowe to popularne urządzenia umożliwiające emisję ciepłego powietrza. W zależności od typu mogą być stosowane albo wyłącznie na zewnątrz (nagrzewnice dmuchawy olejowe bez odprowadzania spalin) albo w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie i zwierzęta (nagrzewnice olejowe z odprowadzaniem spalin). Proces spalania w dmuchawach olejowych następuje w otwartych lub zamkniętych komorach, a zamontowany w nich wentylator zasysa zimne powietrze, które po ogrzaniu jest wydmuchiwane na zewnątrz. Standardem są też wskaźniki poziomu oleju, izolowana obudowa czy elementy ułatwiające przenoszenie (uchwyty, kółka). Nagrzewnice dmuchawy olejowe to często urządzenia niewielkie, przenośne, które można wykorzystywać wedle doraźnych potrzeb (np. zimą podczas pracy w warsztacie).
Nagrzewnice olejowe różnią się między sobą także wielkością, ceną i mocą oraz innymi parametrami funkcjonowania. Warto jednak posiadać choć jedno takie urządzenie w gospodarstwie domowym – chociażby w wersji podstawowej. Tutaj dobrym przykładem może być polska dmuchawa olejowa HNO-20 SKIVA. Jest to uniwersalna nagrzewnica, która zapewnia stały dopływ dużych ilości ciepłego powietrza nawet do 500m3/h (w podobnej cenie jest jeszcze model HNO-30 SKIVA o nieco większym przepływie powietrza). Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, model ten znajdował już wielokrotne zastosowanie w chłodne miesiące nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także na budowach, w halach magazynowych czy sportowych. Istotnym atutem tej nadmuchowej nagrzewnicy olejowej są takie elementy jak wbudowane zabezpieczenie przed przegrzaniem, czujnik płomienia, wyświetlacz poziom oleju, zabezpieczenie braku paliwa oczy zapalarka piezoelektryczna.
Bardziej wymagający mogą zainwestować w większe nagrzewnice olejowe z odprowadzaniem spalin. Dobrym przykładem może być model MASTER BV 77. Jest to wydajna dmuchawa olejowa z kominem, którą można stosować nawet w niewielkich pomieszczeniach o ograniczonej wentylacji. Posiada ona też spory przepływ powietrza (1550 m3/h) i dwa filtry oleju. Natomiast do doraźnego nagrzania większych pomieszczeń (takich jak hale produkcyjne czy magazyny) przeznaczony jest model MASTER BV 110 E – jest to nadmuchowa nagrzewnica olejowa z odprowadzaniem spalin, zdolna zapewnić przepływ powietrza do 1800 m3/h. Ta dmuchawa olejowa posiada izolowaną obudowę (nie nagrzewa się) oraz zamkniętą komorę spalania i kominek, przez który spaliny odprowadzane są na zewnątrz. Daje to pewność, że oddawane do pomieszczenia ciepłe powietrze jest wolne od zanieczyszczeń. Ponadto, do tego modelu zamówić można dodatkowo specjalne kominy nadmuchowe, umożliwiające jeszcze lepsze nakierowanie strumienia ciepłego powietrza. Na rynku dostępne są także duże nagrzewnice z palnikiem olejowym oferujące elektryczne ogrzewanie oleju – przeznaczone do użytku przemysłowego w dużych pomieszczeniach (np. hale).
Oferta nadmuchowych nagrzewnic olejowych jest szeroka i umożliwia każdemu, wedle potrzeb i przeznaczenia, znalezienie optymalnego rozwiązania. Rosnąca popularność tych urządzeń świadczy o ich praktyczności i niezawodności, coraz częściej też spotkać je można jako awaryjne wyposażenie gospodarstw domowych.