Nie wszyscy umieją palić w kominku. Jak najbardziej – bez odpowiedniego przygotowania nie jest bez trudności. Jednakże jest tylko parę zasad, których poznanie trzeba do dobrego, efektywnego palenia. Poniżej znajdziesz informacje o tym, jak odpowiednio palić w kominku. Więc co powinieneś wiedzieć? Faktycznie – niewyobrażalne jest, by tracisz wiele pieniędzy tylko dlatego, że nie wiesz jak palić w kominku.

Najważniejsze jest to, by za każdym razem w palenisku była należycie wysoka temperatura i odpowiednia ilość powietrza do spalania. Bardzo ważne jest z tej przyczyny rozpalanie, palenie właściwe a także wyżarzanie. Przy rozpalaniu dopływ powietrza powinien być maksymalnie otwarty, przy paleniu właściwym trzeba stopniowo przymykać dopływ. Techniki wyżarzania są różne, nagminnie zaleca się zamknięcie dopływu na około 90%. Ale przez ostatnią godzinę należy otworzyć dopływ na maksimum.

A więc widać, że wybitnie ważne jest odpowiednie dozowanie powietrza do spalania. Nie jest to łatwe, trzeba być wyposażonym w ot tak wprawę. Nie zapomnij że zbyt mało powietrza będzie skutkowało zbyt małą temperaturą spalania, a zbyt duża ilość powietrza narazi cię na duże straty ciepła. Na szczęście obecnie są dostępne i bardzo popularne elektroniczne sterowniki – ich powinnością jest optymalne sterowanie dopływem powietrza. Rozwiązania tego typu są bardzo atrakcyjne no i co ważne niesłychanie wydajne. Bez wątpienia cena takiego kominka jest trochę większa, ale z tego tytułu każdego roku masz możliwość liczyć zyski. Tego rodzaju kominki mają sprawność ponad 80%!

Niezwykle istotne jest też samo przygotowanie paliwa. Chociażby drewno o zbyt dużej wilgotności nie będzie się dobrze paliło. Istotne też aby przygotować sobie chociaż kilka grubości drewna. Najlepsze: kominki narożne, kominki powietrzne, kominki żeliwne, ogrzewanie kominkiem, kominki z płaszczem wodnym, kominki na pelet, biokominki.